Opodatkowanie zysków od krajowych funduszy inwestycyjnych jest prostsze niż Ci się wydaje.

Jeśli posiadasz jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym i zdecydujesz się je umorzyć to w sprawie podatku nie musisz nic robić, ponieważ to fundusz naliczy i odprowadzi za Ciebie podatek w wysokości 19 proc. od zysku. Nie musisz również rozliczać zysków w zeznaniu podatkowym.

Zobacz jak fundusz nalicza podatek

W uproszczony sposób możemy to opisać na przykładzie.
Podatek od zysków kapitałowych wynosi 19 proc. Jeśli kupiłeś jednostki uczestnictwa (bez opłaty manipulacyjnej) za 1 000 zł a sprzedałeś za 1 100 zł to od zysku wynoszącego 100 zł fundusz odliczy 19 proc., czyli 19 zł. Jeśli niestety nie zarobiłeś a straciłeś na inwestycji nie zapłacisz podatku.

Zoptymalizuj  swoją inwestycję

Jeśli chcesz optymalnie zarządzać  swoimi pieniędzmi to z podatkowego punktu widzenia najlepszą inwestycją będzie fundusz parasolowy, czyli taki który posiada różne strategie (subfundusze). Dlaczego? Podatek w takim funduszu naliczany jest w momencie wyjścia z całego funduszu a nie w momencie zmiany strategii pomiędzy subfunduszami. A więc Twoje pieniądze mogą cały  czas być inwestowane i pracować na Twoje zyski a podatek zapłacisz gdy już ostatecznie zadecydujesz o wycofaniu środków z funduszu.

 

 Przeczytaj wpis o opodatkowaniu funduszy zagranicznych.

Dodaj komentarz

Przeczytaj podobne wpisy