Rynek pieniężny

Liczba etatów w polskiej gospodarce wzrosła we wrześniu

Dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wzrosła do 3,2% r/r z 3,1% r/r w sierpniu. Wzrost jest oznaką powrotu na ścieżkę wzrostu po chwilowym spadku odnotowanym w sierpniu. Dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw nie utrzymała tendencji wzrostowej i obniżyła się do 3,9% r/r z 4,7% r/r w sierpniu. Konsensus prognoz rynkowych zakładał wzrost na poziomie 4,6% r/r.

Protokół z posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej bez nowych wskazówek odnośnie polityki monetarnej

Na posiedzeniu w październiku RPP wskazała na zasadność podwyższenia stóp procentowych w przypadku szybszego wzrostu gospodarczego i pojawienia się presji inflacyjnej. Część członków wskazywała na wydłużający się okres deflacji w Polsce. Wg Hardta, szanse na podwyżkę stóp procentowych NBP w 2017 r. nieco wzrosły, ale ich obniżka też jest wciąż możliwa.

Nastawienie do rynku pieniężnego

Nastawienie do rynku - neutralne

 

Rynek obligacyjny

Posiedzenie ECB nie zmienia parametrów polityki monetarnej

Na ostatnim posiedzeniu Europejski Bank Centralny nie zmienił warunków prowadzenia polityki pieniężnej. Wielkość skupu aktywów i jego struktura pozostały nie zmienione. Również poziom stóp procentowych został utrzymany na dotychczasowym poziomie. Konferencję zdominowały pytania dotyczące ewentualnego ograniczenia skali miesięcznych zakupów i perspektywy czasowej obecnego programu QE. Jednak M.Draghi, prezes ECB powiedział, że temat QE nie był dyskutowany na posiedzeniu banku i odpowiednie decyzje zapadną w grudniu.

Przyszły tydzień pokaże siłę największej gospodarki świata

W piątek 28 października opublikowane zostaną dane dotyczące amerykańskiego PKB za III kwartał 2016. Konsensus prognoz zakłada odczyt na poziomie 1,3% rok do roku.

Nastawienie do rynku obligacyjnego

nastawienie do rynku

Dodaj komentarz

Przeczytaj podobne wpisy