Surowce i wyniki wspierają duże spółki

W minionym tygodniu na polskim rynku wcześniejsze tendencje były kontynuowane, tj. lepsze zachowanie dużych spółek (WIG20 +0,7%; MWIG40 +0,7%) aniżeli małych (SWIG80 -0,5%). Dużym spółkom pomogły rosnące ceny surowców na światowych rynkach oraz lepsze od oczekiwań opublikowane wyniki finansowe za 2. kwartał. Natomiast brak napływów do lokalnych funduszy akcji ciąży mniejszym spółkom. Inwestorzy zignorowali wzrost ryzyka politycznego na rynku lokalnym.

Branża samochodowa ciąży europejskim indeksom

Rynek amerykański bije kolejne rekordy pomimo rozłamu w partii republikańskiej i coraz mniejszych szans na realizację obietnic wyborczych. Akcje europejskich spółek zachowywały się gorzej, cieniem kładły się skandale w branży samochodowej, obawy o wpływ mocnego EUR na wyniki spółek oraz ciut gorsze od oczekiwanych odczyty PMI dla strefy euro. Producentom samochodów nie pomogły opublikowane dobre wyniki finansowe oraz niskie wyceny, przeważyły skandale, słabe oczekiwania co do wyników w drugiej połowie 2017 r. oraz zachodzące zmiany strukturalne (wzrost udziału rynkowego samochodów elektrycznych). Banki centralne pozostawały w centrum uwagi, ale ich wpływ na rynki akcji był raczej ograniczony.

Nastawienie do rynku akcyjnego

nastawienie do rynku

Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu

KBC TFI,
Na napływy do funduszy inwestycyjnych wpływa wiele czynników, jednym z bardziej istotnych są historyczne stopy zwrotu – z reguły największe napływy środków do funduszy mają miejsce w przypadku mocno zaawansowanej hossy, natomiast odpływy po dużych spadkach. Prawdopodobnie nie jest też przypadkiem, że to właśnie indeks małych i średnich spółek blado wypada na tle innych indeksów pod względem stóp zwrotu a fundusze inwestujące w te spółki nie odnotowują napływów. Inną kwestia jest ustalenie co jest przyczyną a co skutkiem.
Paweł,
W pierwszej części jest zapis którego nie rozumiem. Dlaczego jest brak napływów (chyba mówimy o pieniądzach) do funduszy. Skoro nie polityka to co jest powodem, "wakacje" czy może lepiej inwestować w WIG 20. Może ludność zrozumiała że nie należy w "maluchy" inwestować. Może należy zmienić GPW i przejść na Wall Street.

Przeczytaj podobne wpisy