Wzrost awersji do ryzyka na świecie

W minionym tygodniu na światowych rynkach finansowych mieliśmy do czynienia ze wzrostem awersja do ryzyka, rynki akcji odnotowały spadki (S&P500 -6%; STOXX Europe 600 -3,1%; MSCI EM -3,4%), zyskiwał rynek długu.

Inwestorzy negatywnie odebrali decyzję FED w sp. stóp procentowych oraz obawiając się przybrania na sile wojen handlowych, dość nerwowo zareagowali na decyzję prezydenta USA, D. Trumpa o nałożeniu ceł na importowane z Chin produkty. Negatywnie również dołożyły się gorsze od oczekiwań wstępne odczyty indeksów PMI dla głównych europejskich gospodarek i strefy euro.

Mocno traciły na wartości spółki technologiczne. Wyszło na jaw, że z portalu społecznościowego Facebook wyciekły dane 50 mln użytkowników – kurs spółki spadł o 14% w tydzień. Ponadto, UE zapowiedziała opodatkowanie firm internetowych. Traciły również amerykańskie banki, którym szkodzi wypłaszczanie krzywej rentowności amerykańskiego długu – banki poprawiały zyski utrzymując niskie oprocentowanie depozytów.

Wojny handlowe – ciąg dalszy

Prezydent Stanów Zjednoczonych D. Trump podpisał rozporządzenie o nałożeniu przez USA ceł o wartości 50-60 mld USD na importowane z Chin produkty w odpowiedzi na kradzież amerykańskiej własności intelektualnej – dalsze szczegóły zostaną przedstawione w ciągu 15 dni. Chiny przygotowują odpowiedź na amerykańskie bariery i zastanawiają się nad złożeniem skargi do WTO. W piątek weszły w życie amerykańskie cła na stal (25%) i aluminium (10%).

Na rynku lokalnym względny spokój

Rynek lokalny pozostawał w cieniu, czy też na uboczu światowych wydarzeń, w obliczu braku napływu lokalnych informacji o dużym znaczeniu, odnotował znacznie mniejsze spadki (WIG20 -1,2%; MWIG40 -3%; SWIG80 -0,8%).

 

Nastawienie do rynku akcyjnego

Nastawienie do rynku - neutralne

Dodaj komentarz

Przeczytaj podobne wpisy