Solidne wzrosty po wcześniejszych spadkach

W minionym tygodniu na największych rynkach akcji sentyment wyraźnie się poprawił – dominowały wzrosty (S&P500 +4,3% – już tylko 4,9% poniżej historycznego szczytu ze stycznia; STOXX Europe 600 +3,3%; MSCI EM +5%). Wzrostom na rynkach akcji towarzyszył spadek cen obligacji (rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich wzrosły do ponad 2,9% po wyższym od oczekiwań odczycie inflacji) oraz osłabienie USD (obawy o podwójny deficyt). Inwestorzy na rynku akcji postrzegają wzrost kosztu obsługi zadłużenia jako na tyle umiarkowany, iż rekompensowany będzie dobrą sytuacją gospodarczą.

Rynkową sensację wzbudziła informacja cytowana przez największe agencje informacyjne o zajęciu przez Bridgewater Associates (największy fundusz hedgingowy na świecie) 22 mld USD krótkich pozycji na europejskie spółki. W USA od początku roku ogłoszono skupy akcji na kwotę $171 mld – najwięcej w historii oraz dwukrotność średniej za ostatnie 10 lat (powrót gotówki do USA po wprowadzeniu abolicji podatkowej – element reformy podatkowej).

Polityka pozostawała w tle, w piątek oskarżono 13-tu Rosjan o mieszanie się w wybory prezydenckie w USA. W Niemczech coraz bliżej utworzenie koalicji SPD i CDU/CSU.

Pracownicze Plany Kapitałowe – OFE „bis z poprawkami” (?)

Na rynku lokalnym panowały dobre nastroje (WIG20 +1%; MWIG40 +2,2%; SWIG80 +2,7%) – po opublikowaniu danych o napływach do funduszy Małych i Średnich Spółek zyskiwał ten segment rynku.

Wydarzeniem minionego tygodnia (choć może pretendować do wydarzenia roku) było przedstawienie przez Min. Fin. 15 lutego projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). PPK zaczną funkcjonować od początku 2019 roku. Sukcesywnie będą obejmować kolejne grupy pracowników, od samego początku będą musiały je wdrożyć duże przedsiębiorstwa, a najpóźniej firmy małe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Docelowo od lipca 2020 roku mają objąć około 11mln osób. Uczestnicy PPK przekazywać będą od 2 do 4%, a pracodawca od 1,5 do 4% wynagrodzenia brutto. Według szacunków Min. Fin., napływy na rynek kapitałowy wyniosą ok. 6mld PLN w 2019 roku, ok. 12mld PLN w 2020 roku, powyżej 15mld PLN w kolejnych latach - przy minimalnej składce w wysokości 3,5% oraz partycypacji na poziomie 75%. Wpływ na rynek akcji wprowadzenia PPK zależny będzie od ewentualnej reformy OFE – czy popyt na lokalne akcje z PPK zrekompensuje podaż z OFE. Z tego też powodu reakcja rynku akcji była niewielka.

Nastawienie do rynku akcyjnego

nastawienie do rynku

Dodaj komentarz

Przeczytaj podobne wpisy