Reforma podatkowa w USA – rotacja sektorów

Światowe rynki akcji zakończyły miniony tydzień wzrostami (S&P500 +0,4%; STOXX Europe 600 +1,4%).

Na amerykańskim rynku akcji w ostatnich dniach uwagę inwestorów przyciągały spadki w sektorze IT. Inwestorzy pozbywali się spółek technologicznych (spółki z tego sektora płacą relatywnie niskie podatki, tak więc mało zyskają na reformie podatków w USA), a m.in. kupowali akcje spółek z sektora bankowego. Innym argumentem, który nie przemawia na korzyść spółek z sektora IT jest fakt, iż po dużych wzrostach od początku roku (indeks MSCI ACWI Information Technology od początku roku do końca listopada wzrósł o 42%) wyceny tych spółek są już wymagające. Pojawiają się również głosy, że kilka spółek z sektora IT urosło do takich rozmiarów, że zagraża to konkurencji. Wydaje się też, że spółki te nie mają wielu sprzymierzeńców w administracji USA. Podczas gdy sektor bankowy, poza obniżką podatku ma dodatkowo zyskać na deregulacji oraz wzroście stóp procentowych. W Europie sektorowi bankowemu na koniec tygodnia sprzyjały korzystniejsze od oczekiwań, ostateczne ustalenia Komitetu Bazylejskiego ws. części wymogów kapitałowych (Basel 3). Nowe regulacje nie spowodują istotnego wzrostu wymogów kapitałowych w skali sektora, przez co nie staną na przeszkodzie do wypłaty dywidend (stopa dywidendy dla indeksu STOXX Europe 600 Banks wynosi 3,8%). Wydłużono również okres na dostosowanie do wcześniejszych zmian regulacji.

 

Polska gospodarka przyśpiesza

Na rynku lokalnym w minionym tygodniu dominowały wzrosty (WIG20 +0,8 %; MWIG40 +0,2 %; SWIG80 +1,1 %). Od około miesiąca małe spółki zachowują się zdecydowanie lepiej od tych dużych. Wydarzeniem tygodnia była zmiana na stanowisku Premiera oraz ewentualna rekonstrukcja rządu – informacja ta nie zrobiła większego wrażenia na uczestnikach rynku akcji.

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną, podwyższyła prognozy wzrostu PKB Polski na 2017 rok do 4,4% z 4,0%. Prognozy na 2018 rok podwyższono do 3,6 % z 3,2 %.

Nastawienie do rynku akcyjnego

Nastawienie do rynku - neutralne

Dodaj komentarz

Przeczytaj podobne wpisy