Duża zmienność i wzrost awersji do ryzyka na światowych rynkach finansowych

W poświątecznym, krótszym na większości największych rynków finansowych tygodniu, mieliśmy do czynienia z dużą zmiennością. Amerykański rynek akcji odnotował spadki, zaś w Europie mieliśmy do czynienia ze wzrostami (S&P500 -1,4%; STOXX Europe 600 +1,1%; MSCI EM -0,7%). Na rynku amerykańskim ciągle traciły spółki technologiczne – z różnych powodów oraz przemysłowe - ze względu na obawy o negatywny wpływ wojny handlowej pomiędzy Chinami a USA.

Inwestorzy nerwowo reagowali na kolejne informacje, wskazujące na eskalację wojny handlowej między USA a Chinami oraz brak wizji administracji w sprawie polityki handlowej – działania amerykańskiej administracji wydają się chaotyczne. Kluczowo w tej sprawie, czy tez uspokajająco na inwestorów, mogłoby zadziałać rozpoczęcie negocjacji.

W tle wojny handlowej pomiędzy Chinami i USA pozostały nieznacznie gorsze od oczekiwań finalne odczyty indeksów wyprzedzających (ISM/PMI) dla największych gospodarek, gorsze odczyty ze sfery realnej gospodarki w Europie oraz coraz bardziej prawdopodobne zacieśnienie polityki monetarnej w USA zgodne ze ścieżką prognozowaną przez członków FED.

 

Względny spokój oraz zmiana preferencji sektorowych na rynku lokalnym

W minionym, krótszym poświątecznym tygodniu, lokalny rynek akcji odnotował wzrosty (WIG20 +2,2%; MWIG40 +2,2%; SWIG80 +0,4%). Najbardziej zyskiwały spółki z sektora paliwa i gazu oraz surowcowe, natomiast ciągle traciły banki ze względu na odsunięcie w czasie oczekiwanych podwyżek stóp procentowych.

Rynek lokalny pozostaje w cieniu, czy też na uboczu światowych wydarzeń. W obliczu braku napływu lokalnych informacji o dużym znaczeniu, od jakiegoś już czasu – zupełnie inaczej aniżeli w lutym i w marcu, indeks dużych spółek WIG20 zachowuje się relatywnie dobrze na tle indeksów dla największych rynków akcji.

 

Nastawienie do rynku akcyjnego

Nastawienie do rynku - neutralne

Dodaj komentarz

Przeczytaj podobne wpisy