Mocny początek roku na światowych rynkach akcji

W pierwszym, krótszym tygodniu tego roku na rynkach finansowych panowało pozytywne nastawienie do bardziej ryzykownych klasy aktywów inwestycyjnych, na większości rynków akcji dominowały wzrosty (S&P500 +2,6 proc., indeks pokonał poziom 2700 pkt. ustanawiając nowy rekord; STOXX Europe 600 +2,1 proc., MSCI EM +3,7 proc.). 

Protokół z posiedzenia FED utwierdził inwestorów w przekonaniu, iż amerykańskie władze monetarne będą postępować rozważnie – pomimo tego, że większość członków FED opowiedziało się w grudniu za kontynuacją stopniowych podwyżek stóp procentowych, wyrazili również przekonanie o pozytywnym wpływie reformy podatkowej na wzrost gospodarczym w 2018 roku  – obecnie oczekiwane są trzy podwyżki stóp procentowych w tym roku. Pozytywne odczyty wskaźników wyprzedzających oraz mieszane miesięczne odczyty z rynku pracy sprzyjały akcjom. 

Na europejskim rynku akcji panowały trochę gorsze nastroje. Bardzo dobre informacje gospodarcze, w szczególności z gospodarki niemieckiej, przyćmiewa umacniające się euro (kurs euro wyrażony w USD wzrósł z 1,16 na początku listopada do 1,2 obecnie) – euro zdaje się ignorować gołębie sygnały płynące z EBC (pierwsza podwyżka stóp procentowych możliwa jest dopiero w 2019 roku). Kontynuacja pozytywnych tendencji w gospodarce światowej z końca ubiegłego roku i na początku tego roku, osłabiający się dolar, wzrastające ceny surowców to wszystko pozytywne czynniki dla wschodzących rynków akcji. 

W strategiach dla polskiego rynku akcji na 2018 rok często wymieniane są Małe i Średnie Spółki.

Na rynku lokalnym w minionym tygodniu dominowały wzrosty (WIG20 +2,5 proc.; MWIG40 +1,8 proc.; SWIG80 +1,9 proc.). Pozytywnie wyróżniały się sektor bankowy i ubezpieczenia, spółki surowcowe oraz spółki energetyczne.

W opublikowanych strategiach dla polskiego rynku akcji na 2018 r. często wymieniane są MiŚS. Na atrakcyjność tego segmentu lokalnego rynku akcji coraz częściej wskazują również zarządzający. Poziom wycen dla tych spółek nie jest wysoki, wg serwisu Bloomberg wskaźnik C/Z 12,5x; C/WK 1,2x.

Nastawienie do rynku akcyjnego
Nastawienie do rynku - neutralne

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj podobne wpisy