Wyraźna zmiana nastrojów i spadki na największych rynkach akcji miały miejsce w ostatnich dniach stycznia. Ostatecznie miesiąc zakończył się solidnymi wzrostami (S&P500 +5,6%, indeks; STOXX Europe 600 +1,6%; MSCI EM +5,6%).

Dobre odczyty z gospodarek (USA, strefy euro, Chin) sprzyjały rynkom akcji, jednocześnie ciążąc rynkowi obligacji. Wzrost oczekiwań inflacyjnych oraz jastrzębi ton wypowiedzi płynących z banków centralnych wzmogły spekulacje nt. zacieśnienia polityki monetarnej przez największe banki centralne. W efekcie w ostatnich dniach stycznia wywołało to gwałtowny wzrost rentowności obligacji (rentowności 10-cio letnich obligacji amerykańskich wzrosły do najwyższego poziomu od czterech lat, tj. do 2,7% z 2,4% na początku roku), co wzbudziło obawy o negatywny wpływ zacieśnienia polityki monetarnej na rynki akcji.

W centrum uwagi pozostawała również polityka. Inwestorzy ciągle jeszcze analizowali pozytywny (dla amerykańskiego rynku akcji) wpływ przegłosowanej 20-go grudnia przez amerykański senat reformy podatkowej. Reforma zakłada m.in. obniżkę podatku CIT z 35% do 21%. Kilkudniowe „zamknięcie rządu” w USA – zamrożenie wydatków od ang. government shutdown – nie zrobiło na inwestorach większego wrażenia. W Niemczech przybliżyło się utworzenie koalicji SPD i CDU/CSU.

Rynkom akcji sprzyjały również dobre, w stosunku do oczekiwań, wyniki finansowe za 4kw. 2017r. (S&P500 – 50% spółek opublikowało już wyniki, z czego 80% powyżej oczekiwań, STOXX Europe 600 – 25% spółek opublikowało już wyniki, z czego 50% powyżej oczekiwań).

Kontynuacja pozytywnych tendencji w gospodarce światowej, osłabiający się dolar, wzrastające ceny surowców, to wszystko pozytywne czynniki dla wschodzących rynków akcji (ang. Emerging Markets – EM). Według ostatnich opublikowanych analiz, w styczniu do funduszy rynków wschodzących napłynęło 30 mld USD, z czego 13,5 mld USD do funduszy akcyjnych. Był to największy miesięczny napływ od lipca 2016 roku. Jednocześnie nastąpił pierwszy w tym roku odpływ z amerykańskich funduszy ETF.

Dodaj komentarz

Przeczytaj podobne wpisy