Indeks blue-chipów z polskiego parkietu  w grudniu wzrósł o 8,3 proc.

W grudniu wskaźnik polskiego rynku WIG zachowywał się dużo lepiej niż indeks rynków wschodzących MSCI Emerging Markets. Stopa zwrotu głównego indeksu GPW wzrosła w minionym miesiącu aż o 6,4 proc., w czasie gdy ten drugi odnotował 0,3-proc. wzrost. Indeks blue-chipów, wzrósł o 8,3 proc., mWIG40 wzrósł o 2,7 proc., zaś sWIG80 także zanotował wzrost o 1,8 proc. Spośród rynków rozwiniętych, mimo wzrostów i ustanowienia nowego rekordu, najsłabiej radził sobie amerykański S&P500, który zwiększył swoją wartość o blisko 1,8 proc. w horyzoncie miesięcznym. Japoński Nikkei225 wzrósł o 4,4 proc., natomiast liderem wzrostu okazał się być niemiecki DAX ze stopą zwrotu 7,9 proc., a indeks francuski CAC wzrósł o 6,2 proc. w ujęciu miesięcznym.

Polska gospodarka zwalnia, ale rok 2017 powinien stopniowo przynosić zmiany na lepsze

W Polsce finalny odczyt PKB przyniósł potwierdzenie poprzedniej publikacji. Doświadczamy wyraźnego spowolnienia wzrostu gospodarczego – głównie za sprawą malejących nakładów inwestycyjnych. Dodatkowo impuls z programu 500+ okazał się na razie zbyt mały. Wydaje się jednak, że rok 2017 powinien stopniowo przynosić zmiany na lepsze. Przede wszystkim, od jego połowy, powinniśmy odczuć wyraźny wzrost inwestycji infrastrukturalnych finansowanych ze środków unijnych. Spodziewany jest także mocniejszy popyt konsumpcyjny, gdy gospodarstwa domowe zaczną przeznaczać środki z programu 500+ na wydatki, zamiast na oszczędności. Rynek akcji powinien bardziej reagować na najbliższą przyszłość niż obecne, raczej rozczarowujące dane.

Temat OFE, bardzo ważny dla koniunktury na warszawskiej giełdzie, powrócił ponownie w grudniu. Najpierw pojawił się komunikat Rady Dialogu Społecznego potwierdzający, że w ministerstwie rozwoju powołano zespół projektowy do spraw przekształcenia OFE w otwarte fundusze inwestycyjne, zgodnie z propozycją ministra Morawieckiego z lipca. Następnie, wiceminister pracy poinformował o przekazaniu rekomendacji po przeglądzie systemu emerytalnego do KERM. Dokument jest po konsultacjach międzyresortowych i ponoć nie ma tam „kwestii budzących większe kontrowersje”. Tak enigmatyczne stwierdzenie w żadnej mierze nie może być uznane za przełomowe, ale warto odnotować choćby i to. Szanse na pozytywne rozstrzygnięcia ustawowe w I kw. 2017 r. wydają się zatem nieco większe.

Dodaj komentarz

Przeczytaj podobne wpisy