Czerwiec był miesiącem korekty na rynkach rozwiniętych, ale i umiarkowanych wzrostów na niektórych rynkach wschodzących.

Polski parkiet na tle zagranicy wyróżnił się pozytywnie. Wskaźnik polskiego rynku WIG zachowywał się lepiej niż indeks rynków wschodzących MSCI Emerging Markets. W ujęciu miesięcznym, stopa zwrotu głównego indeksu GPW wyniosła w minionym miesiącu 1,1%, w czasie gdy ten drugi odnotował 0,4% wzrost. Indeks blue-chipów urósł o 0,3%, mWIG40 o 1,7%, zaś sWIG80 zanotował spadek o 0,8%.

Spośród rynków rozwiniętych, najlepiej radziła sobie Japonia - Nikkei225 wzrósł o 1,8%. Notowania amerykańskiego S&P500 w horyzoncie miesięcznym wzrosły o 0,4%, natomiast na parkietach Europy Zachodniej dominował kolor czerwony. Francuski CAC40 spadł o 3,5%, a niemiecki DAX zanotował spadek o 2,2%.

Na polskim parkiecie utrzymuje się trend boczny. Na tle ogólnego marazmu niekorzystnie wyróżnia się od początku miesiąca sektor bankowy. Po decyzji Wojciecha Sobieraja o nieubieganiu się o prezesurę w swoim „dziecku” - Alior Banku, pojawiły się plotki o możliwości fuzji Pekao z Aliorem. Pomysł nie spodobał się inwestorom, bowiem oba banki mocno się różnią tempem rozwoju i kulturą organizacyjną. Na szczęście pogłoski te zostały szybko rozwiane przez prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju. Tym niemniej ich pojawienie się wskazuje na pewien poziom niepokoju wśród inwestorów związanego z wątpliwościami co do jakości zarządzania bankami quasi-państwowymi.

To nie koniec spraw okołobankowych. Nie widać bowiem końca sagi frankowej. Według doniesień prasowych, prezydent ma zaproponować po wakacjach nową wersję ustawy niosącej ulgę frankowiczom. Podobno zakłada ona wykorzystanie środków z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, a ponadto miałaby być przeznaczona nie dla wszystkich, ale najbardziej potrzebujących. Oznaczałoby to mniejsze koszty przewalutowania. Pojawia się zatem szansa przełamania nienajlepszej ostatnio passy polskich banków. Wsparciem dla polskich banków była też pozytywna rekomendacja JPMorgan, co spowodowało lepsze zachowanie tego sektora pod koniec czerwca.

Dodaj komentarz

Przeczytaj podobne wpisy