Walka o przywództwo zakończona zwycięstwem May

Minister spraw wewnętrznych Theresa May zastąpi Davida Camerona na stanowisku szefa Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii. May, która w kampanii referendalnej opowiedziała się za dalszym członkostwem kraju w Unii Europejskiej, w poniedziałek rano oświadczyła, że zamierza uszanować decyzję wyborców i "za jej rządów na stanowisku premiera Wielka Brytania wyjdzie ze Wspólnoty", jednakże podtrzymała wcześniejszą deklarację, że nie złoży wniosku o opuszczenie Unii do końca tego roku. Nowa szefowa torysów zostanie oficjalnie zatwierdzona na stanowisku premiera w środę wieczorem.

Słabnący funt

Funt brytyjski znacząco się osłabił po ogłoszeniu wyników referendum. Obecnie proces spadku waluty brytyjskiej jest kontynuowany ze względu na zapowiedzi prezesa Banku Anglii Marka Carneya o obniżkach stóp procentowych w ciągu najbliższych miesięcy.

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii traci płynność

Prawdopodobnie zmiany polityczne z czasem będą mieć coraz większy wpływ na realną gospodarkę, czego wyrazem może być już sytuacja na rynku nieruchomości. Na obecny moment zaprzestano wyceny 7-miu funduszy nieruchomościowych o aktywach 16 mld funtów spośród łącznej wartości funduszy 25 mld funtów.

Amerykanie blisko szczytów

Jednak nie dla wszystkich rynków „Brexit” jest nadal tematem dominującym. Amerykańskie indeksy są mocne. Inwestorzy za oceanem przykładają sporą wagę do „gołębiego” tonu ostatniego protokołu z posiedzenia FED. Czego efektem są środowe (06/07/2016) wzrosty pomimo czerwieni giełd europejskich.

Dodaj komentarz

Przeczytaj podobne wpisy